
MyStarsShine
@MyStarsShine
9 Years25,000+ Posts
Comments: 37529 · Posts: 41243 · Topics: 331


Posted by MyStarsShineTwo peps (me and my 11 yr old; going on 21). I spend every two weeks $ 153.00 (average).
What do you spend per week on food? Now many people are in your house?
Thanks


Posted by MyStarsShine$ 200+ we are 2
What do you spend per week on food? How many people are in your household?
Thanks

Posted by LibraLovesHimPer week @LibraLovesHim for two of you?Posted by MyStarsShine$ 200+ we are 2
What do you spend per week on food? How many people are in your household?
Thanksclick to expand

Posted by KoniuchaaPosted by GemitatiUgh me too. Especially when I go to the expensive health food store. I end up spending way too much ?
Depends on what's my financial cituation at the moment.
We can eat seafood every week but once or 3-4 times - depends on what's in the bank.
We food shop a lot. But I can spend $ 100 or $ 300 for 4 not including booze - all depends.
Does anyone have budget they stick to whole life? I am not the one.
Poor money management is in my blood!
?click to expand

Posted by 5TwentyOnePosted by MyStarsShineAre you from the government?
What do you spend per week on food? How many people are in your household?
Thanks
click to expand

Posted by 5TwentyOnePosted by MyStarsShineI knew it.Posted by 5TwentyOnePosted by MyStarsShineAre you from the government?
What do you spend per week on food? How many people are in your household?
Thanks
Spy
click to expand


Posted by DreamyboyI'm about the same. I can spend $ 50- $ 70 a week or $ 100- $ 140 every two weeks on myself. Most of my purchases are meat, produce, with some grains too. I also eat a lot, so I tend to cook in bulk, which is also more cost effective.
I spend $ 70 USD a week. It's mainly 10 lbs of chicken drumsticks, apples, bananas, blueberries, avocados, honey dew, ALOT of mushrooms, asparagus, and salad bags. I have eaten the same thing every day for almost a year ?
Omg I LOOOOOOOOVe Mushrooms. I get white caps and portabellos and usually fill up one grocery bag and eat it within the week.


Posted by MyStarsShineYes, this is for supermarket shop and if we order/eat out say twice per week.Posted by LibraLovesHimPer week @LibraLovesHim for two of you?Posted by MyStarsShine$ 200+ we are 2
What do you spend per week on food? How many people are in your household?
Thanks
click to expand

Posted by DreamyboyMushrooms are AMAZING for the immune system. How often do you get sick?
I spend $ 70 USD a week. It's mainly 10 lbs of chicken drumsticks, apples, bananas, blueberries, avocados, honey dew, ALOT of mushrooms, asparagus, and salad bags. I have eaten the same thing every day for almost a year ?
Omg I LOOOOOOOOVe Mushrooms. I get white caps and portabellos and usually fill up one grocery bag and eat it within the week.

Posted by Fun4LifeCappy. Close enough! 😉Posted by sultrykittyGood gawd you are organized. Virgo moon by chance?
About $ 150-200 every 2 weeks for 2 adults. Very little processed food, a lot I can freeze (meat, vegetables). I batch cook my lunches for the week on Sunday and freeze them in individual containers.
click to expand


Posted by sultrykittyI've been getting back into meal prepping as well. Even freezing smoothie cups for on the go. Taking a few hours off on a weekend to cook has saved me the hassle of cooking after work or grocery shopping after work when it gets really busy. And I stopped for a bit because I was getting tired of eating the same meals :/
About $ 150-200 every 2 weeks for 2 adults. Very little processed food, a lot I can freeze (meat, vegetables). I batch cook my lunches for the week on Sunday and freeze them in individual containers.

Posted by DreamyboyYeah I stick to brown and whole wheat grains and generally avoid white flour as much as possible. Cooking in bulk just makes things so much easier when you're exhausted and don't want to cook every meal.Posted by ChuckcemI haven't had grain foods normally for a while now and I miss it. I'll have some on a weekend but not weekdays. I definitely should start meal prepping in bulk to save time, but idk why, I'm just so used to cooking an hour before work.Posted by DreamyboyI'm about the same. I can spend $ 50- $ 70 a week or $ 100- $ 140 every two weeks on myself. Most of my purchases are meat, produce, with some grains too. I also eat a lot, so I tend to cook in bulk, which is also more cost effective.
I spend $ 70 USD a week. It's mainly 10 lbs of chicken drumsticks, apples, bananas, blueberries, avocados, honey dew, ALOT of mushrooms, asparagus, and salad bags. I have eaten the same thing every day for almost a year ?
Omg I LOOOOOOOOVe Mushrooms. I get white caps and portabellos and usually fill up one grocery bag and eat it within the week.
click to expand
Posted by EvoxxxscorpioPosted by Neno2Lol maybe I should move there. LolPosted by EvoxxxscorpioAt my parents house i only spend 10 euro a month for food?thars for bread abd i pay tv abd Internet 30 euro so i spend ubder 50 euro a month?Posted by Neno2lol yea 100 $ a week is more like it and that's if you buy your food and cook em. LolPosted by EvoxxxscorpioHahahPosted by Neno2lol yea I'll be lookin like a skinny Victoria secret model on a 100 $ a month budget in here. LolPosted by Evoxxxscorpiohere everything is cheap compared to western countries?where i live rent is from 50-80 euro?a beer is 1 euroPosted by Neno2lol I used to do that but 100 $ a month is damn low ?Posted by Evoxxxscorpio?Posted by Neno2Posted by MyStarsShineCurrently i am with my family?in few days i move out
What do you spend per week on food? How many people are in your household?
Thanks
I spend on food around 100 euro a month?only for me of course
100 a month? Wth do you eat?
Here a big hamburger costs 1,5 euro?each day i can eat two hamburgers and have money for a 2 l coca cola?
100 if i eat normal but i dont even spend that much?there is expensive,u mustve spend 150 euro a week?click to expand

Posted by VirgoreanPosted by sultrykittyI've been getting back into meal prepping as well. Even freezing smoothie cups for on the go. Taking a few hours off on a weekend to cook has saved me the hassle of cooking after work or grocery shopping after work when it gets really busy. And I stopped for a bit because I was getting tired of eating the same meals :/
About $ 150-200 every 2 weeks for 2 adults. Very little processed food, a lot I can freeze (meat, vegetables). I batch cook my lunches for the week on Sunday and freeze them in individual containers.
@Op, on average I spend about $ 70- $ 100 on just myself a week. Need that protein gain since I've been working out again.click to expand




Posted by sultrykittyAye I can't wake up that early on a work week, but props to you! I actually do it for 2 meals 5 days a week-lunch and dinner. For breakfast I have a shake or some protein balls and milk.Posted by VirgoreanPosted by sultrykittyI've been getting back into meal prepping as well. Even freezing smoothie cups for on the go. Taking a few hours off on a weekend to cook has saved me the hassle of cooking after work or grocery shopping after work when it gets really busy. And I stopped for a bit because I was getting tired of eating the same meals :/
About $ 150-200 every 2 weeks for 2 adults. Very little processed food, a lot I can freeze (meat, vegetables). I batch cook my lunches for the week on Sunday and freeze them in individual containers.
@Op, on average I spend about $ 70- $ 100 on just myself a week. Need that protein gain since I've been working out again.
Batch cooking is great. I get up at 4:30 am and have to leave at 6:15 for work. It's so much easier to just grab a container from the freezer and go.
I only do this for lunches though. I know people who do it for all 3 meals during the week! I like the idea but that's just too much time in the kitchen in onr day for me.
click to expand


Posted by Deedee86Teens....heads always stuck in the fridge/cupboards
$ 250 weekly plus around $ 120 monthly to the school cafeteria. And I use coupons and shop dale flyers.
It's me and two 6'2", 160lb, athletic teenagers. All they do is eat.
Posted by Neno2Posted by RozaeonIn Serbia?here everything is cheap for foreignersPosted by Neno2Omg i can't believe it where do you live ?!Posted by Evoxxxscorpiohere everything is cheap compared to western countries?where i live rent is from 50-80 euro?a beer is 1 euroPosted by Neno2lol I used to do that but 100 $ a month is damn low ?Posted by Evoxxxscorpio?Posted by Neno2Posted by MyStarsShineCurrently i am with my family?in few days i move out
What do you spend per week on food? How many people are in your household?
Thanks
I spend on food around 100 euro a month?only for me of course
100 a month? Wth do you eat?
Here a big hamburger costs 1,5 euro?each day i can eat two hamburgers and have money for a 2 l coca cola?
Here in Paris, just for one pint of beer, you pay 3 to 8 euros and even more in certain placeclick to expand
Posted by Neno2lolPosted by RozaeonYes?lots of beautiful places and foodPosted by Neno2Oh cool, i want to travel there, it seems like a very beautiful country ( and i already know that there is a lot of handsome men there too haha )Posted by RozaeonIn Serbia?here everything is cheap for foreignersPosted by Neno2Omg i can't believe it where do you live ?!Posted by Evoxxxscorpiohere everything is cheap compared to western countries?where i live rent is from 50-80 euro?a beer is 1 euroPosted by Neno2lol I used to do that but 100 $ a month is damn low ?Posted by Evoxxxscorpio?Posted by Neno2Posted by MyStarsShineCurrently i am with my family?in few days i move out
What do you spend per week on food? How many people are in your household?
Thanks
I spend on food around 100 euro a month?only for me of course
100 a month? Wth do you eat?
Here a big hamburger costs 1,5 euro?each day i can eat two hamburgers and have money for a 2 l coca cola?
Here in Paris, just for one pint of beer, you pay 3 to 8 euros and even more in certain place
Serbs love foreigners, idk why?
Come and visit,the hospitality is unreal
Serbia doesn't have fat people,all are athleticclick to expand
Discover insights, swap stories, and find people. dxpnet is where experiences turn into understanding.
Create Your Free Account →
Thanks